حدیـث روز:
پیامبر اعظم (ص): قيامت برپا نشود تا آن كه مردى از اهل بيتم كه همنام من است، حكومت يابد. / کشف الغمه : ج3، ص 261 

ولایت فقیه چگونه شکل گرفت

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 اشاره: اصل ولایت فقیه منادی تشکیل حکومتی است که مبانی و چهارچوب آن برگرفته از آیات و روایات اسلامی است. اصلی که داعیه دار برپایی حکومت اسلامی به معنای واقعی آن است و هدفش اجرای تعالیم و دستورات قرآن کریم می باشد. ولایت فقیه نه حکومت فقیه که حکومت فقه است و این، آرزوی تاریخی تمام کسانی است که جان و مالشان را در راه اسلام فدا کردند.

 

احمد جهان بزرگی در کتاب «درآمدی بر نظریه دولت اسلامی» به بررسی زمینه تاریخی نظریه ولایت فقیه در نخستین سال ها و سالهای بعد پرداخته است.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «درآمدی بر نظریه دولت اسلامی» نوشته احمد جهان بزرگی از سوی انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر شد. نویسنده کتاب «درآمدی بر نظریه دولت اسلامی» را با نگاهی تاریخی موضوعی نگاشته است. این کتاب در دو بخش زمینه تاریخی نظریه ولایت فقیه، در نخستین سال ها و سالهای بعد تدوین شده است.

نیمه دوم سده نخست و نیمه اول سده دوم را باید سالهای بالندگی نظریه ولایت، به ویژه ولایت فقیه قلمداد کرد. دراین سالها امام محمد باقر و جعفر صادق (علیهما السلام)، نظریه های عمده ای را در ولایت فقها بر جامعه ارایه کردند

در فصل نخست بخش اول، نقش نیروهای فکری ـ اجتماعی در تطور نظریه ولایت فقیه، انقلاب یا ارتجاع سیاسی، تولد و رشد علم دین، صدوراندیشه با توجه به شرایط اجتماعی و حوزه ولایت فقیه بررسی شده است.

بخش دوم کتاب که در زمینه تاریخی نظریه ولایت فقیه در سالهای بعد، مدون شده، آمده است: نیمه دوم سده نخست و نیمه اول سده دوم را باید سالهای بالندگی نظریه ولایت، به ویژه ولایت فقیه قلمداد کرد. دراین سالها امام محمد بن علی باقر و جعفر بن محمد صادق (علیهما السلام)، نظریه های عمده ای را در باب ولایت فقها بر جامعه ارایه کردند که بی اعتمادی آنها به «حکومت فرعی» و تثبیت «حکومت فقیه» را بازتاب می دهد.

در فصل دیگری از این بخش که با عنوان «فقیه، نایب امام در امارت با نصب عام» آمده است:

«شیخ مفید طلایه دار صفوف مقدم نظریه پردازان نیابت فقیه از امام معصوم...، آشکارا حکومت بر جامعه را از «سلاطین عرفی» نفی نموده و آن را از آن فقهای جامع الشرایط می داند.»

احمد جهان بزرگی که دانش آموخته حوزه و دانشگاه است در سال 1334 در شیراز متولد شد و تا کون در حوزه های مختلف معرفتی و سیاسی فعالیت داشته است. وی تا کنون آثار متعددی را منتشر کرده است که عناوین برخی از آن ها به شرح زیر است:

- اصول سیاست و حکومت

- پیشینه تاریخی نظریه ولایت فقیه                         

- اندیشه سیاسی امام خمینی

- متدولوژی تفسیر سیاسی

- آزادی سیاسی

- درآمدی بر تحول دولت در اسلام

 

 

 

 

 

اطلاعات بیشتر

  • منبع مقاله: گروه کتاب تبیان
  • نویسنده: محمد بیگدلی
مشاهده 469 مرتبه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید